  • DSP56F827FG80
DSP56F827FG80
advertisement
Manufacturer No:
DSP56F827FG80
HK JDW NO:
318-DSP56F827FG80
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
0.5mm 16-bit Microprocessor 128-Pin 2.5V LQFP
Purchasing and Inquiry
DSP56F827FG80 Overview
The microprocessor is conveniently packaged in LQFP, making it easy to ship internationally. This is a DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Total terminations are 128. Using a 2.5V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. It is an architecture with 16 bits. Please refer to the datasheets for 128 pins functions. An example of a Digital Signal Processors microprocessor can be found here. Data transfer has 16b bandwidths. Temperatures above 85°C should not be used with the microprocessor. Micro processor body consists of 128 pins. 80MHz is expected to be the top frequency of the CPU. In this case, 2.5V is the starting point. It is designed with 0 RAM (Random-Access Memory). CPU voltage can't be higher than 95mA. The CPU has memory sized 128kB. The embedded microprocessor also has the following additional features: ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY. Counters 2 indicate how busy the CPU is. 64 programmable I/Os are available for I/O transfer.
DSP56F827FG80 Features
16-Bit Structure
16b-Bit Data Bus Width
10kB RAM
DSP56F827FG80 Applications
  • Hearing aids
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Torpedo guidance
  • Ipad
  • Walkie talkies
  • Removable disks
  • Security systems
  • Safety field
  • Copiers
  • Digital TVs
Step5Bar-code shipping tag
DSP56F827FG80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    128
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SCI, SPI
  • Memory Size
    128kB
  • RAM Size
    10kB
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Supply Current-Max
    95mA
  • Bit Size
    16
  • Frequency (Max)
    80MHz
  • Data Bus Width
    16b
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Address Bus Width
    16
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Number of Programmable I/O
    64
  • Format
    FIXED POINT
  • RAM (words)
    4096
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    128
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY