  • DSP56F803BU80
DSP56F803BU80
advertisement
Manufacturer No:
DSP56F803BU80
HK JDW NO:
318-DSP56F803BU80
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
0.5mm 64kB CPLD 100 Pin 80MHz 3.3V LQFP
Purchasing and Inquiry
DSP56F803BU80 Overview
It is a kind of electronic component available in the LQFP package.The packaging way is Bulk.There are 100 terminations for its uses.It is supplied with voltage by 3.3V.There are 100 component pins.Its configuration includes 100 pins.To operate at 80MHz frequency, the device has a specific design.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.As a result of its specific characteristics, this device can be classified under the Digital Signal Processors subcategory.The minimum voltage supplied to this device is as low as 3V.It is capable of receiving a maximum voltage of 3.6V.In order for it to operate, 3.3V is the supply voltage.Data can be stored in this device's memory in 64kB format.The uPs/uCs/peripheral ICs of the device employ the DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER type.To measure time and count events externally, 4 timers/counters are used.Memory type FLASH is used by it.It is recommended that the operating temperature be lower than 85°C.A temperature exceeding -40°C is recommended for operation.The maximum value of its frequency should be kept below 80MHz.A 16 programmable I/O is used for data transmission.
DSP56F803BU80 Features
Supplied in the LQFP package
Operating supply voltage of 3.3V
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
4 timers/counters
DSP56F803BU80 Applications
  • Automobile electronic gadgets
  • Digital image processing
  • 3D tomography and imaging processing
  • Speech processing
  • Digital image processing, data compression
  • Receivers
  • Infinite impulse response filters
  • Digital hardware
  • Seismology
  • Finite impulse response digital filters
Step5Bar-code shipping tag
DSP56F803BU80
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, SCI, SPI
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    External
  • RAM Size
    5kB
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Supply Current-Max
    152mA
  • Bit Size
    16
  • Frequency (Max)
    80MHz
  • Data Bus Width
    16b
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Address Bus Width
    16
    YES
  • Number of Programmable I/O
  • Format
    MULTIPLE
  • Capacitance - Input
    8pF
  • Height Seated (Max)
    1.6mm