  • DSP25-12AT-TUB
DSP25-12AT-TUB
advertisement
Manufacturer No:
DSP25-12AT-TUB
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DSP25-12AT-TUB
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
DSP25-12AT-TUB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSP25-12AT-TUB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT, PD-CASE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reference Standard
    IEC-60747
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    160W
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2mA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.6V @ 55A
  • Case Connection
    ANODE AND CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~180°C
  • Output Current-Max
    25A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    28A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1200V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    275A