  • DSIK45-16AR
DSIK45-16AR
advertisement
Manufacturer No:
DSIK45-16AR
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DSIK45-16AR
Package:
ISOPLUS247™
Datasheet:
DSIK45-16AR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSIK45-16AR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3mA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.22V @ 40A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Forward Voltage
    1.22V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.6kV
  • Average Rectified Current
    45A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    520A
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    440A
  • Reverse Voltage
    1.6kV
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    ISOPLUS247™
  • Number of Pins
    247
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C