  • DSEC30-02A
DSEC30-02A
advertisement
Manufacturer No:
DSEC30-02A
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DSEC30-02A
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
DSEC30-02A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSEC30-02A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    HiPerFRED™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, SNUBBER DIODE
  • HTS Code
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    35
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.05V @ 15A
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.05V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    25 ns
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    140A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    140A