  • DSC1103AL1-100.0000
DSC1103AL1-100.0000
advertisement
Manufacturer No:
DSC1103AL1-100.0000
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSC1103AL1-100.0000
Package:
6-SMD, No Lead Exposed Pad
Description:
Oscillator MEMS 100MHz ±50ppm (Stability) LVDS 52% 2.5V/3.3V 6-Pin VDFN EP SMD Tube
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSC1103AL1-100.0000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-SMD, No Lead Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    DSC1103
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    XO (Standard)
  • Additional Feature
    STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT
  • Voltage - Supply
    2.25V~3.63V
  • Frequency
    100MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
  • Output
    LVDS
  • Function
    Standby (Power Down)
  • Base Resonator
    MEMS
  • Current - Supply (Max)
    95μA
  • Physical Dimension
    7.0mm x 5.0mm x 0.85mm
  • Operating Frequency
    100MHz
  • Symmetry-Max
    52/48%
  • Max Supply Current
    32mA
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Ambient Temperature Range High
    105°C
  • Height
    900μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm