  • DSB60C60PB
DSB60C60PB
advertisement
Manufacturer No:
DSB60C60PB
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DSB60C60PB
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DSB60C60PB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSB60C60PB
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY,FREEWHEELING DIODE, LOW NOISE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20mA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    780mV @ 30A
  • Forward Current
    30A
  • Max Reverse Leakage Current
    20mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    320A
  • Application
    SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    690mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V