  • DSB10P60PN
DSB10P60PN
advertisement
Manufacturer No:
DSB10P60PN
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-DSB10P60PN
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 690mV @ 10A -55°C~150°C 4mA @ 60V 3-Termination Tube TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DSB10P60PN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED, FREE WHEELING DIODE, LOW NOISE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
  • Power Dissipation-Max
    30W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    4mA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    690mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    10A
  • Application
    SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    60V