  • DSA60C150PB
DSA60C150PB
advertisement
Manufacturer No:
DSA60C150PB
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DSA60C150PB
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DSA60C150PB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSA60C150PB
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW NOISE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    450μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    930mV @ 30A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    SOFT RECOVERY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    30A