  • DSA15IM45UC-TRL
DSA15IM45UC-TRL
advertisement
Manufacturer No:
DSA15IM45UC-TRL
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-DSA15IM45UC-TRL
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 750mV @ 15A -55°C~175°C 250μA @ 45V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
DSA15IM45UC-TRL
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, LOW NOISE, PD-CASE, FREE WHEELIND DIODE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reference Standard
    IEC-60747
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    75W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    750mV @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    15A
  • Application
    SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    45V
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Capacitance @ Vr, F
    227pF @ 4V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    300A