  • DS92LV1023EMQ/NOPB
DS92LV1023EMQ/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
DS92LV1023EMQ/NOPB
HK JDW NO:
815-DS92LV1023EMQ/NOPB
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
28 28 0.65mm Serializers & Deserializers 90mA mA 15μA μA 10.2mm mm 1.8mm mm 3.3V V
Purchasing and Inquiry
DS92LV1023EMQ/NOPB Overview
There is a Tube case in which the product is delivered.Packaged in 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) cases.Mounting type Surface Mount should be used.Serializer/Deserializer is possible to change the operating temperature range of -40°C~85°C TA using the device.An output of 3V~3.6V volts is provided by the chip.For input, there are LVCMOS, LVTTL forms.LVDS is the output type of interface ic.To operate the 10 inputs, there are a number of different switches.There are parts that are related to the DS92LV1023 family that can be searched for.Parts with LINE DRIVER interface ICs can be classified as LINE DRIVER interface ICs.Total terminations are 28.The chip has 28 pins that are available.The supply voltage it can handle is 3.3V.Devices can be mounted by Surface Mount.Line Driver or Receivers contains this chip.There is a 3.3V-volt operating supply voltage specified for the chip.There is a maximum supply current of 90mA.1 elements make up the object.Using 15μA's maximum input current is recommended.A maximum output voltage of 290mV is achieved by it.
DS92LV1023EMQ/NOPB Features
Available in 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~85°C TA
Interface IC Type : LINE DRIVER
Subcategory: Line Driver or Receivers
DS92LV1023EMQ/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments DS92LV1023EMQ/NOPB serializers and deserializers applications.
  • Augmented reality glasses
  • Battery Operated Products
  • Home Automation Goods
  • COPS? or Microprocessor Displays
  • Portable lab instruments
  • Digital Clock, Thermometer, Counter,
  • Driving low-voltag fluorescent displays
  • Small Appliances
  • Battery Operated Applications
  • Multiplexing with common-cathode LED displays
Step5Bar-code shipping tag
DS92LV1023EMQ/NOPB
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    2.26799g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Max Power Dissipation
    1.27W
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    DS92LV1023
  • Function
    Serializer
  • Output Type
    LVDS
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation
    1.27W
  • Supply Current-Max
    90mA
  • Input Type
    LVCMOS, LVTTL
  • Max Output Voltage
    290mV
  • Data Rate
    660Mbps
  • Number of Inputs
    10
  • Input Characteristics
    STANDARD
  • Power Consumption
    248W
  • Interface IC Type
    LINE DRIVER
  • Driver Number of Bits
    1
  • Max Input Current
    15μA
  • Interface Standard
    GENERAL PURPOSE
  • Height
    1.8mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    5.29mm