  • DS92LV1021AMSA
DS92LV1021AMSA
advertisement
Manufacturer No:
DS92LV1021AMSA
HK JDW NO:
815-DS92LV1021AMSA
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
DS92LV1021AMSA
Description:
28 28 0.65mm Serializers & Deserializers 55mA mA 10μA μA 10.2mm mm 1.8mm mm 3.3V V
Purchasing and Inquiry
DS92LV1021AMSA Overview
Case Tube is delivered.This product comes packaged in a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) case as shown in the picture.Serializer/Deserializer is recommended to use the Surface Mount type of mounting.As a result of the device, the range of operating temperatures for -40°C~85°C TA can be varied.3V~3.6V volts are the supply output of the chip.An input form is available for users to fill out.ICs with LVDS outputs are recognized.To operate, there are 10 inputs.There are parts that are related to the DS92LV1021 family that can be searched for.An interface IC type LINE DRIVER can be assigned to the part.Total terminations are 28.A 28 pin is available on the chip.There is a maximum supply voltage of 3.3V that it can handle.Surface Mount is capable of mounting the device.Serializer/Deserializer is part of the Line Driver or Receivers chip family.As specified in the specification, the operating supply voltage for the chip is 3.3V volts.With a maximum supply current of 55mA, it has a maximum operating voltage.A 1 element is contained in it.Interface is recommended that the part be run at the maximum input current of 10μA at all times.A maximum voltage of 270mV can be obtained from this device.
DS92LV1021AMSA Features
Available in 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~85°C TA
Interface IC Type : LINE DRIVER
Subcategory: Line Driver or Receivers
DS92LV1021AMSA Applications
There are a lot of Texas Instruments DS92LV1021AMSA serializers and deserializers applications.
  • White Goods Industrial Weighing
  • Panel meters
  • Smart Display
  • Display Driver
  • LED Matrix Displays
  • Digital Clock, Thermometer, Counter,
  • Driving incandescent displays
  • Remote Displays
  • Auto dashboard displays
  • Industrial Display
Step5Bar-code shipping tag
DS92LV1021AMSA
    Select All
  • Max Output Voltage
    270mV
  • Data Rate
    400Mbps
  • Number of Inputs
    10
  • Input Characteristics
    STANDARD
  • Power Consumption
    132W
  • Interface IC Type
    LINE DRIVER
  • Driver Number of Bits
    1
  • Max Input Current
    10μA
  • Interface Standard
    GENERAL PURPOSE
  • Height
    1.8mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    5.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS92LV1021
  • Function
    Serializer
  • Output Type
    LVDS
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation
    1.27W
  • Supply Current-Max
    55mA