  • DS90UB903QSQ/NOPB
DS90UB903QSQ/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
DS90UB903QSQ/NOPB
HK JDW NO:
815-DS90UB903QSQ/NOPB
Package:
40-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
40 40 0.5mm Serializers & Deserializers 90mA mA 6mm mm 750μm mm 800μm mm 1.8V V
Purchasing and Inquiry
DS90UB903QSQ/NOPB Overview
Tape & Reel (TR) cases are delivered.The package is in 40-WFQFN Exposed Pad-shape.Mounting type Surface Mount is recommended.-40°C~105°C TA operating temperature of the device is variable over a wide range.1.71V~1.89V 3V~3.6V volts are output on the chip.The user will be able to enter input into the form by using the LVCMOS form.In interface ics, FPD-Link III, LVDS indicates the output type.21 inputs are needed to operate the machine.You can find related parts based on the DS90UB903 family.There are a total of 40 terminations.Several pins on the chip are available for use.Serializer/Deserializer can handle 1.8V volts of supply voltage.Devices can be mounted by Surface Mount.Serializer/Deserializer is part of the Line Driver or Receivers chip family.1.8V volts is the chip's operating supply voltage.These electrical components are included in the Automotive, AEC-Q100 series.There is a maximum supply current of 90mA in this device.A 1-element is contained in it.Interface is also possible to locate I2C when using this chip.A Memory chip with a maximum frequency of 43MHz can be used.
DS90UB903QSQ/NOPB Features
Available in 40-WFQFN Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~105°C TA
Subcategory: Line Driver or Receivers
DS90UB903QSQ/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments DS90UB903QSQ/NOPB serializers and deserializers applications.
  • Display Driver
  • Numerlc and Non-Numerlc Panel Dlsplays
  • Voltmeter
  • DC Plasma Displays
  • Home Automation Goods
  • Industrial Controllers and Instrumentation
  • Healthcare Products
  • Panel meters
  • Smart Display
  • Battery Operated Applications
Step5Bar-code shipping tag
DS90UB903QSQ/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    40-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    I2C
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    40
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Integrated Circuit (IC)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V 3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    DS90UB903
  • Function
    Serializer
  • Output Type
    FPD-Link III, LVDS
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Current-Max
    90mA
  • Input Type
    LVCMOS
  • Data Rate
    900Mbps
  • Number of Inputs
    21
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Differential Output
    YES
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Input Characteristics
    STANDARD
  • Max Frequency
    43MHz
  • Driver Number of Bits
    1
  • Interface Standard
    GENERAL PURPOSE
  • Supply Voltage1-Nom
    1.8V
  • Height
    800μm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm