  • DS90LV027ATMX/NOPB
DS90LV027ATMX/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
DS90LV027ATMX/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-DS90LV027ATMX/NOPB
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
8 Terminations 3.3V 8 Pin DS90LV027 Receivers 2 Bits 2/0 Drivers/Receivers 2 Functions
Quantity:
In Stock : 1135
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DS90LV027ATMX/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Driver
  • Max Power Dissipation
    1.19W
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    DS90LV027
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation
    1.19W
  • Propagation Delay
    1.5 ns
  • Turn On Delay Time
    1.5 ns
  • Max Output Voltage
    450mV
  • Data Rate
    600Mbps
  • Differential Output
    YES
  • Protocol
    LVDS
  • Input Characteristics
    STANDARD
  • Power Consumption
    27W
  • Number of Drivers/Receivers
    2/0
  • Driver Number of Bits
  • Interface Standard
    EIA-644; TIA-644
  • Supply Voltage1-Nom
    3.3V
  • High Level Input Current-Max
    0.00001A
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm