  • DS90LV012ATMFX/NOPB
DS90LV012ATMFX/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
DS90LV012ATMFX/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-DS90LV012ATMFX/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminations 3.3V 5 Pin DS90LV012 Receivers 0/1 Drivers/Receivers 1 Functions
Quantity:
In Stock : 10367
Step5Bar-code shipping tag
DS90LV012ATMFX/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Receiver
  • Max Power Dissipation
    2.26W
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    DS90LV012
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation
    902mW
  • Propagation Delay
    3.5 ns
  • Supply Current-Max
    9mA
  • Turn On Delay Time
    3.5 ns
  • Data Rate
    400Mbps
  • Differential Output
    NO
  • Output Polarity
    TRUE
  • Protocol
    LVDS
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL
  • Power Consumption
    18W
  • Number of Drivers/Receivers
    0/1
  • Max Input Current
    10μA
  • Receiver Number of Bits
  • Interface Standard
    EIA-644-A; TIA-644-A
  • Supply Voltage1-Nom
    3.3V
  • Output Low Current-Max
    0.002A
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm