  • DS90C189TWRTDRQ1
DS90C189TWRTDRQ1
advertisement
Manufacturer No:
DS90C189TWRTDRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-DS90C189TWRTDRQ1
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
64 0.5mm Serializers & Deserializers 9mm mm 1.8V V
Quantity:
In Stock : 8462
Purchasing and Inquiry
DS90C189TWRTDRQ1 Overview
A Tape & Reel (TR) case contains it.Packaging for the item is in the form of a 64-VFQFN Exposed Pad case.There is no better mounting type than Surface Mount.Temperature range varies with -40°C~115°C operating temperature range.As far as the supply output is concerned, the chip has a 1.71V~1.89V volt output.Input can be entered using a LVCMOS form.An interface IC is recognized as having LVDS output type as its output type.DS90C189 family parts can be searched based on their relatedness.An interface IC type INTERFACE CIRCUIT can be assigned to the part.Total terminations are 64.Serializer/Deserializer can handle the voltage 1.8V as a power supply.This electrical component is included in the Automotive, AEC-Q100 series of products.
DS90C189TWRTDRQ1 Features
Available in 64-VFQFN Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~115°C
Interface IC Type : INTERFACE CIRCUIT
DS90C189TWRTDRQ1 Applications
There are a lot of Texas Instruments DS90C189TWRTDRQ1 serializers and deserializers applications.
  • White Goods Industrial Weighing
  • Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
  • Auto dashboard displays
  • Gaming Machines Security
  • High and Low Temperature Envlronment s where LCD
  • Set-Top Boxes
  • Mobile smart TV
  • Professional Audio Equipment
  • Bar Graphs and Matrix Displays
  • Digital Clock, Thermometer, Counter,
Step5Bar-code shipping tag
DS90C189TWRTDRQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    DS90C189
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N64
  • Function
    Serializer
  • Output Type
    LVDS
  • Input Type
    LVCMOS
  • Interface IC Type
    INTERFACE CIRCUIT
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm