  • DS72011RW100FPV
DS72011RW100FPV
advertisement
Manufacturer No:
DS72011RW100FPV
HK JDW NO:
668-DS72011RW100FPV
Package:
176-LQFP
Datasheet:
DS72011RW100FPV
Description:
ROMless SH-2A 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7200 Series DS7201 176 Pin 100MHz 3.3V 176-LQFP
Quantity:
In Stock : 5619
Step5Bar-code shipping tag
DS72011RW100FPV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Number of Pins
    176
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SuperH® SH7200
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    176
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    DS7201
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, Serial, UART
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    104
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    SH-2A
  • Peripherals
    DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    32-Bit
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, FIFO, I2C, SCI, Serial Sound
  • Supply Current-Max
    160mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 2x8b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • Address Bus Width
    28
  • Number of Programmable I/O
    109
  • Length
    24mm