  • DS5002FMN-16
DS5002FMN-16
advertisement
Manufacturer No:
DS5002FMN-16
HK JDW NO:
699-DS5002FMN-16
Package:
80-BQFP
Datasheet:
DS5002FMN-16
Description:
External NVSRAM 8051 8-Bit Microcontroller DS500x Series 5V 80-BQFP
Quantity:
In Stock : 15947
Step5Bar-code shipping tag
DS5002FMN-16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-BQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DS500x
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    80
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G80
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of I/O
    32
  • Speed
    16MHz
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    8051
  • Peripherals
    Power-Fail Reset, WDT
  • Clock Frequency
    16MHz
  • Program Memory Type
    NVSRAM
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    External
  • Connectivity
    EBI/EMI, SIO, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    16
  • External Data Bus Width
    8
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Width
    14mm