  • DS3903E-020/T&R
DS3903E-020/T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS3903E-020/T&R
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS3903E-020/T&R
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS3903E-020/T&R
Description:
DS3903 Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
DS3903E-020/T&R Overview
There are 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer includes 3 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.A 128 tap protects this pentometer from overcurrents.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.10kOhm 90kOhm can limit the flow.Pentometer belongs to the family DS3903.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.
DS3903E-020/T&R Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
3 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS3903E-020/T&R Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS3903E-020/T&R Digital Potentiometers applications.
  • Used as programmable gain amplifier
  • Power supply
  • Motor control
  • Industrial control circuits
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Healthcare Products
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjustable gain amplifiers
  • Industrial control
  • Adjustable current control
Step5Bar-code shipping tag
DS3903E-020/T&R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    20-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm 90kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    DS3903
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    3
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    250
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C