  • DS371206-CA
DS371206-CA
advertisement
Manufacturer No:
DS371206-CA
HK JDW NO:
590-DS371206-CA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
DS371206-CA
Description:
DMF 20μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 370V-AC Polypropylene (PP), Metallized Brackets, Chassis Mount, Holder
Quantity:
In Stock : 200
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DS371206-CA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Brackets, Chassis Mount, Holder
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DMF
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.614Dia 41.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    Motor Run
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated AC
    370V
  • Lead Pitch
    16.002mm
  • Lead Spacing
    0.630 16.00mm
  • Height Seated (Max)
    3.622 92.00mm