  • DS28E15P+
DS28E15P+
advertisement
Manufacturer No:
DS28E15P+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS28E15P+
Package:
6-LSOJ (0.148, 3.76mm Width)
Datasheet:
DS28E15P+
Description:
6 TerminationsAuthentication Chip 6 Pin DS28E15 Specialized ICsDeepCover® Series 1 Functions3.3V Min 2.97V VMax 3.63V V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DS28E15P+
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DS28E15P+.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-LSOJ (0.148, 3.76mm Width)
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    DeepCover®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Authentication Chip
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Authentication, Security
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    DS28E15
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Max Supply Voltage
    3.63V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Memory Size
    64B
  • Memory Type
    EEPROM
  • Organization
    512X1
  • Memory Width
    1
  • Memory Density
    512 bit
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    4.29mm
  • Width
    3.94mm