DS25BR440TSQX/NOPB
DS25BR440TSQX/NOPB
815-DS25BR440TSQX/NOPB
40-WFQFN Exposed Pad
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
DS25BR440TSQX/NOPB Overview
A convenient transport package is provided in the power buffer of a 40-WFQFN Exposed Pad.Power buffer is ready to ship in a package of Tape & Reel (TR).Adaptable universalism in a single mout.As for types, this is your typical Buffer, ReDriver.As far as the voltage is concerned, this op amp buffer uses 3V~3.6V volts.CML, LVDS, LVPECL inputs can be facilitated by it.For optimal performance, set the operating temperature to -40°C~85°C.Operational amplifier buffers like this are designed to target applications like LVDS and others.Search with "DS25BR440" to get more pin-to-pin solutions.It is possible to find 40 terminals on the op amp buffer of the assembly.There is a peak reflow temperature of 260 for this power buffer.3.3V voltage provides the splitter with the power it needs to handle a wide range of demanding tasks.40 pins are included in it.A Surface Mount hole allows it to be mounted on a PCB or other board.In the industry, Line Driver or Receivers's such as this power buffer have an important role to play.There is a voltage of 162mA which is used to power this power buffer.Normal operation requires 3.3V operating supply voltage.4-Bit receiver is used.In the most extreme case, this splitter dissipates 2.44W watts.A 4 element interface repeater signal such as this is used.
DS25BR440TSQX/NOPB Features
Mainly used in LVDS.
A standard Line Driver or Receivers.
4-Bit receiver.
DS25BR440TSQX/NOPB Applications
- Clock Distribution
- Laptop Computers (for External Video Cards)
- Industrial Server
- Desktop Computers
- PECL-to-LVDS Translation
- Servers
- Network Switches/Routers
- Clock Distribution
- Communications Switchers
- Digital Cross-Connects
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
DS25BR440TSQX/NOPB
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-DS80PCI102SQE/NOPB24-WFQFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-PCA9517DGKR8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-PCA9515ADR8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-DS10BR150TSD/NOPB8-WFDFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Linear Technology / Analog Devices471-LTC4300A-2IMS8#PBF8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Linear Technology / Analog Devices471-LTC4300A-3CMS8#PBF8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN65LVDS100DGK8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
NXP Semiconductors318-PCA9600DP,1188-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN65LVDS104PW16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN75178BP8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TCA9509RVHR8-XFQFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TUSB542RWQR18-XFQFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-PCA9515APWR8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare