  • DS1856E-M50+
DS1856E-M50+
advertisement
Manufacturer No:
DS1856E-M50+
HK JDW NO:
503-DS1856E-M50+
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1856E-M50+
Description:
DS1856 Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
DS1856E-M50+ Overview
The package contains 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.256 taps protect this pentometer against overcurrent.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.2.85V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.50kOhm can limit the flow.In the DS1856 family, pentometer belongs.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has a total of 16 pins.This digital variable resistor contains the value Temperature Sensor.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.
DS1856E-M50+ Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~95°C
16 pins
DS1856E-M50+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1856E-M50+ Digital Potentiometers applications.
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Analogue circuit
  • Household appliances
  • Noise-free volume controller
  • Calibration instrumentation
  • Communication device
  • Voltage control
  • Low power system
  • Audio Volume control
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
DS1856E-M50+
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Temperature Sensor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.85V~5.5V
  • Base Part Number
    DS1856
  • Configuration
    Rheostat
    2
  • Nominal Supply Current
    1A
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±50ppm/°C