  • DS1845E-010+
DS1845E-010+
advertisement
Manufacturer No:
DS1845E-010+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1845E-010+
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1845E-010+
Description:
14 Terminations3V 14 Pin DS1845 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1845E-010+ Overview
A package containing it contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.During overcurrent, this pentometer features 100, 256 taps.Positions 256 make up this pentometer.A termination of 14 is intended.As a reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.Powered by 3V, it delivers its performance.The digi devices displays 14 pins.The mounting direction should be Surface Mount.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.10kOhm can limit the flow.In the DS1845 family, pentometer belongs.Digital potentiometer has 14 pins.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.At 3/5V, it can deliver voltage.Supply currents up to 500μA are supported.
DS1845E-010+ Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
14 pins
DS1845E-010+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1845E-010+ Digital Potentiometers applications.
  • Voltage resistance conversion
  • Calibration instrumentation
  • DAC
  • Automatic gain control
  • Cell phone
  • Programmable computer
  • Contrast control of monitors
  • Low power system
  • Programmable I to V converter
  • Used as programmable gain amplifier
Step5Bar-code shipping tag
DS1845E-010+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS1845
  • Pin Count
    14
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    40μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    500μA
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    500
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.5V
  • Height
    950μm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±20%