  • DS1803Z-010/T&R
DS1803Z-010/T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1803Z-010/T&R
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1803Z-010/T&R
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS1803Z-010/T&R
Description:
DS1803 Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
DS1803Z-010/T&R Overview
A package containing 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) files contains it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.The pentometer consists of 256 positions.The way to mount is Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.You can limit the flow by using 10kOhm.Pentometer is a member of DS1803 family.Digital potentiometer has 16 pins.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.The maximum 85°C ensures that the digital resistor runs stablily.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.5.5V is the maximum voltage that it can handle.It can work with the minimum supply voltage of 2.7V.
DS1803Z-010/T&R Features
Available in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1803Z-010/T&R Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1803Z-010/T&R Digital Potentiometers applications.
  • Matching Linear Impedance
  • Brightness of monitors
  • Speakers
  • DC/DC conversion circuit
  • Modern office equipment
  • Used as variable resistor
  • Automotive electronics
  • Household appliances
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Used as voltage divider
Step5Bar-code shipping tag
DS1803Z-010/T&R
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    DS1803
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    200μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C