  • DS14C88N/NOPB
DS14C88N/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
DS14C88N/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-DS14C88N/NOPB
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
DS14C88N/NOPB
Description:
14 Terminations 14 Pin DS14C88 Receivers 4/0 Drivers/Receivers 4 Functions
Quantity:
In Stock : 9
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DS14C88N/NOPB
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Driver
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~12.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    9V
  • Base Part Number
    DS14C88
  • Pin Count
  • Interface
    RS-232
  • Nominal Supply Current
    500μA
  • Data Rate
    20 kbps
  • Differential Output
    NO
  • Protocol
    RS232
  • Input Characteristics
    GATED
  • Max Dual Supply Voltage
    12.6V
  • Number of Drivers/Receivers
    4/0
  • Min Dual Supply Voltage
    4.5V
  • Dual Supply Voltage
    9V
  • Number of Drivers
    4
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Transmit Delay-Max
    6000 ns
  • Out Swing-Min
    6 V
  • High Level Input Current-Max
    0.00001A
  • Height
    3.3mm
  • Length
    19.05mm
  • Width
    6.35mm