  • DS1374U-33
DS1374U-33
advertisement
Manufacturer No:
DS1374U-33
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-DS1374U-33
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
DS1374U-33
Description:
10 Terminations3.3V 10 Pin Real Time ClocksAlarm, Square Wave Output, Trickle-Charger, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
DS1374U-33 Overview
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) is where you'll find real time clocks.As a result, time clock is packaged in the same way as Tube.Unless otherwise stated, this electrical RTC's supply voltage is 2.97V~5.5V.There is a type Binary Counter for this electrical real time clock.Surface Mount is the way this real time clock (RTC) is mounted.A temperature of -40°C~85°C should be used for operation.If Alarm, Square Wave Output, Trickle-Charger, Watchdog Timer is ensured during operation, then there is no problem.When a transmission line is terminated with 10 terminations, it means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.There is 3.3V voltage supplied to this RTC real time clock.The RTCs are equipped with 10 pins.A crucial thing to remember is that this electrical digital time clock has a supply voltage of 1.3V~5.5V.The maximal supply voltage (Vsup) reaches 5.5V.Normal operation requires a supply voltage (Vsup) greater than 2.97V.
DS1374U-33 Features
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
10 terminations
10 pin count
DS1374U-33 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC DS1374U-33 Real Time Clocks applications.
  • GPS/Telematics Devices
  • Hand-Held Devices
  • Point-of-Sale Equipment
  • Time keeping application
  • Copier
  • Data loggers
  • Digital Recording
  • Printers and copiers
  • Embedded Time Stamping
  • Embedded Systems
Step5Bar-code shipping tag
DS1374U-33
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Alarm, Square Wave Output, Trickle-Charger, Watchdog Timer
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Type
    Binary Counter
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.97V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    10
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G10
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.97V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Time Format
    Binary
  • Current - Timekeeping (Max)
    175μA @ 2.97V~5.5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.3V~5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm