  • DS1340Z-18
DS1340Z-18
advertisement
Manufacturer No:
DS1340Z-18
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-DS1340Z-18
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS1340Z-18
Description:
8 Terminations1.8V 8 Pin Real Time ClocksLeap Year, Trickle-Charger 0.032MHz
Purchasing and Inquiry
DS1340Z-18 Overview
In package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), real time clocks can be found.This package has a package type of Tube.This electrical RTC is powered by a voltage that is 1.71V~5.5V at the time of installation.Clock/Calendar is the type of this electrical real time clock.A part of this electronic RTC module is mounted in the way of Surface Mount.A temperature of -40°C~85°C should be used for operation.As long as Leap Year, Trickle-Charger is ensured when operating, the system will work properly.A transmission line with 8 terminations possesses the characteristic impedance of the RTC module terminating it.There is 1.8V voltage supplied to this RTC real time clock.A total of 8 pins are equipped with the RTCs.The voltage supply of this electrical digital time clock is 1.3V~3.7V.Neither real time clocks' output frequency nor real time clocks' response frequency should exceed 0.032MHz.
DS1340Z-18 Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 terminations
8 pin count
DS1340Z-18 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC DS1340Z-18 Real Time Clocks applications.
  • Health Care
  • Digital still camera
  • GPS/Telematics Devices
  • Thermostat
  • Battery powered products
  • Router
  • Digital video camera
  • Network Hubs
  • Set-Top Box
  • Power Meters
Step5Bar-code shipping tag
DS1340Z-18
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Leap Year, Trickle-Charger
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Clock/Calendar
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Time Format
    HH:MM:SS (24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    100μA @ 1.89V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.3V~3.7V
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm