  • DS1135LU-10
DS1135LU-10
advertisement
Manufacturer No:
DS1135LU-10
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1135LU-10
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
DS1135LU-10
Purchasing and Inquiry
DS1135LU-10 Overview
In order to ensure cost-effectiveness, it is packaged using Tube. Using the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package eliminates the need to install additional insulating hardware in the application. The supply voltage of 2.7V~3.6V makes reliable performance possible. As a mounting method, the technique Surface Mount is used. The device is capable of operating at a temperature of -40°C~85°C. The taps/steps are configured with 1. Several parts with the same base part number DS1135L are universally preferred for a variety of applications. The device is placed at the location of the terminals at DUAL. A unique configuration is possible with the 8 terminations. During operation, 3.3V is provided with a supply voltage. As a logic type, it uses SILICON DELAY LINE. It provides all benefits of the subcategory of Delay Lines. It is acceptable to operate with a minimum supply voltage of 2.7V. In Surface Mount, it is mounted. A group of 8 pins has been arranged in its design. For certain applications, it operates with a voltage of 3.3V.
DS1135LU-10 Features
Supply voltage at Tube volts
operate supply current at 3.3V
with SILICON DELAY LINE bits
With 3.3V I/O
DS1135LU-10 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1135LU-10 Delay Lines Timing ICs applications.
  • Utility Meters
  • Digital Video Projection
  • Signal Generators and Analyzers
  • RF ATE applications
  • Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
  • Telecommunications
  • Digital Test Equipment
  • Aperture Centering
  • Clock Synchronization
  • Serial data transmissions up to 32 Gbps
Step5Bar-code shipping tag
DS1135LU-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Delay Lines
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    DS1135L
  • Function
    Multiple, NonProgrammable
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Output Polarity
    TRUE
  • Logic IC Type
    SILICON DELAY LINE
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    10 ns
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    10mA
  • Output Impedance
    50Ohm
  • Number of Taps/Steps
    1
  • Number of Independent Delays
    3
  • Delay to 1st Tap
    10ns
  • Programmable Delay Line
    NO
  • Total Delay-Nom (td)
  • Height Seated (Max)
    1.1mm