  • DS1100M-50
DS1100M-50
advertisement
Manufacturer No:
DS1100M-50
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1100M-50
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
DS1100M-50
Purchasing and Inquiry
DS1100M-50 Overview
For cost-effective packaging, Tube is used. By using the 8-DIP (0.300, 7.62mm) package, applications are no longer required to use additional insulating hardware. The supply voltage of 4.75V~5.25V ensures reliable performance. As its mounting type, Through Hole is used. This device has an operating temperature of -40°C~85°C. The taps/steps are configured with 5. The use of related parts with the same base part number DS1100 is universally preferred for a wide range of applications. At DUAL, the terminals are located. As a result, it is equipped with 8 terminations for unique configurations. During operation, 5V is provided with a supply voltage. As a logic type, it uses SILICON DELAY LINE. A state-of-the-art CMOS technology is used in its development. As a result, it provides all the benefits of the subcategory of Delay Lines. Providing flexible power supplies is part of the design of 5V.
DS1100M-50 Features
Supply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
supply type: 5V
DS1100M-50 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1100M-50 Delay Lines Timing ICs applications.
  • Digital Test Equipment
  • Clock Synchronization
  • Broadband test and measurement
  • Delay Matching
  • Network Hubs, Bridges, and Routers
  • QDR/QDRII Memory Systems
  • Embedded Systems
  • Aperture Centering
  • Security Systems
  • Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
Step5Bar-code shipping tag
DS1100M-50
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Delay Lines
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    DS1100
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T8
  • Function
    Nonprogrammable
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Output Polarity
    TRUE
  • Logic IC Type
    SILICON DELAY LINE
  • Output Impedance
    50Ohm
  • Number of Taps/Steps
    5
  • Number of Independent Delays
    1
  • Delay to 1st Tap
    10ns
  • Programmable Delay Line
    NO
  • Available Total Delays
    50ns
  • Total Delay-Nom (td)
    50 ns
  • Width
    7.62mm