DS1040Z-75
DS1040Z-75
699-DS1040Z-75
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
DS1040Z-75 Overview
For cost-effectiveness, it is packaged using Tube. With the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, additional insulating hardware in applications is no longer necessary. A reliable performance can be achieved with the supply voltage of 4.75V~5.25V. It is mounted using the technique of Surface Mount. This device has an operating temperature of 0°C~70°C. It is configured with 5 taps/steps. Terminals are located at DUAL. It is equipped with 8 terminations for unique configuration. The supply voltage of 5V is provided when operating. It uses the logic type PULSE GENERATOR DELAY LINE. This technology was developed due to the advancement in CMOS technology. It is a key active component of the CMOS/TTL family.
DS1040Z-75 Features
Supply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with PULSE GENERATOR DELAY LINE bits
stay resistance at CMOS/TTL
DS1040Z-75 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC DS1040Z-75 Delay Lines Timing ICs applications.
- Delay Matching
- Clock De-Skewing
- LCD Televisions
- Transponder design
- System Calibration
- Telecommunications
- Digital Video Projection
- Network Hubs, Bridges, and Routers
- Multiphase Clock Generation
- Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
DS1040Z-75
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Rochester Electronics699-DS1021S-2516-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DS1100M-175+8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DS1013-50+14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DS1013-10014-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DS1100U-1008-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DS1100U-508-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DS1005S-200+16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DS1010-25014-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DS1010-8014-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DS1013S-40+16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare