  • DS1023S-25
DS1023S-25
advertisement
Manufacturer No:
DS1023S-25
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1023S-25
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
DS1023S-25
Description:
5V 0°C~70°C Multi-Functional Gate DS1023 16 Pin 5V 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 1038
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DS1023S-25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Subcategory
    Delay Lines
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DS1023
  • Function
    1-Shot, Programmable
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Output Polarity
    TRUE
  • Logic IC Type
    SILICON DELAY LINE
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    80 ns
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    60mA
  • Number of Taps/Steps
    256
  • Number of Independent Delays
    1
  • Delay to 1st Tap
    16.5ns
  • Programmable Delay Line
    YES
  • Available Total Delays
    63.75ns
  • Total Delay-Nom (td)
    76 ns
  • Tap Increment
    250ps
  • Input Frequency-Max (fmax)
    25MHz
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm