  • DS100KR800SQE/NOPB
DS100KR800SQE/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
DS100KR800SQE/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-DS100KR800SQE/NOPB
Package:
54-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
DS100KR800SQE/NOPB Overview
In order to make transportation as convenient as possible, power buffer is packaged in 54-WFQFN Exposed Pad.A total of Tape & Reel (TR) packages are available for shipping of power buffer.A universal mount that's easy to adapt.A Buffer, ReDriver is a typical type.The op amp buffer uses 2.375V~3.6V voltage to operate.CML inputs can be facilitated by it.For the operational amplifier buffer to function properly, the operating temperature should be set to -40°C~85°C.You can get more pin-to-pin solutions for your specific needs by searching with "DS100KR800".The op amp buffer has 54 terminals that you can find on the side.It reaches its peak reflow temperature at 260 degrees Celsius.There are 54 pins on it.In addition to the Surface Mount axis, it has a female hole for mounting to PCBs or other boards.In the industry, other Line Driver or Receivers like the power buffer play an important role.During normal operation, 2.5V operating voltage is required.In order to run the repeters, two 2.53.3V power supplies are sufficient.When using the splitter normaly, the nominal supply current should be 208mA.This repeater signal implements 8 receivers.
DS100KR800SQE/NOPB Features
A standard Line Driver or Receivers.
DS100KR800SQE/NOPB Applications
  • Loopback
  • SATA SSDs or HDDs
  • DSLAMs
  • Servers
  • Clock Distribution
  • Storage Area Networks
  • Digital Cross-Connects
  • Network Switches/Routers
  • Cable Repeaters
  • Test Equipment
Step5Bar-code shipping tag
DS100KR800SQE/NOPB
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    54-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    54
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    54
  • ECCN Code
    5A991.B
  • Type
    Buffer, ReDriver
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Voltage - Supply
    2.375V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DS100KR800
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Power Supplies
    2.53.3V
  • Nominal Supply Current
    208mA
  • Output Characteristics
    DIFFERENTIAL
  • Differential Output
    YES
  • Input
    CML
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Driver Number of Bits
    4
  • Data Rate (Max)
    10.3Gbps
  • Supply Voltage1-Nom
    2.5V
  • Number of Receivers
    8
  • Delay Time
    200ps
  • Capacitance - Input
    10pF
  • Signal Conditioning
    Input Equalization, Output De-Emphasis
  • Height
    800μm
  • Length
    10mm
  • Width
    5.5mm