  • DRV5056A1QLPGM
DRV5056A1QLPGM
advertisement
Manufacturer No:
DRV5056A1QLPGM
HK JDW NO:
815-DRV5056A1QLPGM
Package:
TO-226-3, TO-92-3 Short Body
Datasheet:
Description:
SENSOR HALL EFFECT ANALOG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DRV5056A1QLPGM
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-3, TO-92-3 Short Body
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Temperature Compensated
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    IT ALSO HAS POWER SUPPLY VOLTAGE 4.5 TO 5.5V; IT HAS SENSITIVITY 200 MV/MT
  • Technology
    Hall Effect
  • Voltage - Supply
    3V~3.63V 4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    DRV5056
  • Current - Supply (Max)
    10mA
  • Body Length or Diameter
    4mm
  • Body Breadth
    1.52 mm
  • Output Type
    Analog Voltage
  • Termination Type
    SOLDER
  • Current - Output (Max)
    1mA
  • Bandwidth
    20kHz
  • Housing
    PLASTIC
  • Sensing Range
    20mT
  • Axis
    Single
  • Output Range
    0.535-3.1V
  • Magnetic Field Range-Min
    19 mT
  • Body Height
    5.05mm