  • DRV5055A4QLPGM
DRV5055A4QLPGM
advertisement
Manufacturer No:
DRV5055A4QLPGM
HK JDW NO:
815-DRV5055A4QLPGM
Package:
TO-226-3, TO-92-3 Short Body
Datasheet:
Description:
SENSOR HALL EFFECT ANALOG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DRV5055A4QLPGM
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-3, TO-92-3 Short Body
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    IT HAVE SENSITIVITY OF PLUS OR MINUS 7.5 MV/MT; IT ALSO OPERATES AT 4.5 TO 5.5 V SUPPLY VOLTAGE
  • Technology
    Hall Effect
  • Voltage - Supply
    3V~3.63V 4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    DRV5055
  • Current - Supply (Max)
    10mA
  • Output Type
    Analog Voltage
  • Termination Type
    SOLDER
  • Current - Output (Max)
    1mA
  • Bandwidth
    20kHz
  • Output Polarity
    INVERTING
  • Housing
    PLASTIC
  • Sensing Range
    ±169mT, ±176mT
  • Axis
    Single
  • Input Mode
    BIPOLAR
  • Height
    5.05mm
  • Length
    4mm
  • Width
    3.15mm
  • Thickness
    1.52mm