  • DRV101FKTWTG3
DRV101FKTWTG3
advertisement
Manufacturer No:
DRV101FKTWTG3
HK JDW NO:
815-DRV101FKTWTG3
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
DRV101FKTWTG3
Description:
24V Bipolar PMIC DRV101 7 Pin 24V TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Purchasing and Inquiry
DRV101FKTWTG3 Overview
It is packaged in the manner of a Tape & Reel (TR).It is included in the package TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA.A Surface Mount mounting is used for the LED driving board.There is a Relay, Solenoid Driver switch type associated with it.In order to guarantee reliable performance, the temperature should be set to -55°C~125°C TA.As a default, the output is set to 1.A voltage of Not Required is used to power it.It produces a maximum output voltage of Bipolar volts at its maximum output.A lighting driver with Internal PWM, Status Flag features is available.The DRV101 family consists of this type.It has a total of 7 terminations.In order to operate, 7 pins are used.The LED driving board has a total of 1 functions.This LED driver has a maximum output of 1.9AV.With a supply voltage of 24V, high efficiency is possible.In total, it has 7 pins.As a result, the output current is set to 2.3A.Self-contained LED driver with Peripheral Drivers capacity in an econtainer.The maximum supply voltage is set to 60V.For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 9V.A 24V power supply is used by the part.
DRV101FKTWTG3 Features
Supplied from 24V
DRV101FKTWTG3 Applications
There are a lot of Texas Instruments DRV101FKTWTG3 Power Switches ICs applications.
  • Set-Top Boxes
  • Hot Swap
  • PDAs
  • HDD and SSD
  • Handheld Devices
  • Various applications equipped with buttons
  • Set-top-box
  • USB Power Distribution
  • Telecom and Network Systems
  • USB Power Distribution
Step5Bar-code shipping tag
DRV101FKTWTG3
    Select All
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    Relay, Solenoid Driver
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    9V~60V
  • Driver Number of Bits
    1
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature
  • Output Peak Current Limit-Nom
    2.3A
  • Built-in Protections
    OVER CURRENT; THERMAL
  • Height
    4.44mm
  • Length
    10.1mm
  • Width
    8.89mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Internal PWM, Status Flag
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    24V
  • Base Part Number
    DRV101
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • Output Type
    Bipolar
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    60V
  • Power Supplies
    24V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    9V
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    1.9A
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Output Configuration
    Low Side
  • Output Current
    2.3A