  • DRV101FKTWT
DRV101FKTWT
advertisement
Manufacturer No:
DRV101FKTWT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-DRV101FKTWT
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
DRV101FKTWT
Description:
Bipolar PMIC DRV101 7 Pin 24V TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Purchasing and Inquiry
DRV101FKTWT Description
DRV101FKTWT Features
  • HIGH OUTPUT DRIVE: 2.3A
  • WIDE SUPPLY RANGE: +9V to +60V
  • FULLY PROTECTED
  • Thermal Shutdown with Indicator
  • Internal Current Limit
  • PACKAGES: 7-Lead TO-220 and 7-Lead
  • Surface-Mount DDPAK
DRV101FKTWT Applications
  • FLUID AND GAS FLOW SYSTEMS
  • INDUSTRIAL CONTROL
  • FACTORY AUTOMATION
  • PART HANDLERS
  • PHOTOGRAPHIC PROCESSING
  • ELECTRICAL HEATERS
Step5Bar-code shipping tag
DRV101FKTWT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Internal PWM, Status Flag
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    24V
  • Base Part Number
    DRV101
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    800mV
  • Output Type
    Bipolar
  • Max Output Current
    1.9A
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    60V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Output Configuration
    Low Side
  • Output Current
    2.3A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    Relay, Solenoid Driver
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    9V~60V
  • Driver Number of Bits
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature
  • Output Peak Current Limit-Nom
    2.3A
  • Built-in Protections
    OVER CURRENT; THERMAL
  • Height
    4.44mm
  • Length
    10.1mm
  • Width
    8.89mm