  • DRTC24A06
DRTC24A06
advertisement
Manufacturer No:
DRTC24A06
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-DRTC24A06
Package:
Datasheet:
DRTC24A06
Description:
CRYDOM DRTC24A06 Time Delay Solid State Relay, DIN Rail, 6 A, 24 VAC, 280 VAC, Zero Crossing, Delay-On-Break
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DRTC24A06
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DRTC24A06.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Number of Pins
    4
  • Published
    2012
  • Series
    DRT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Voltage - Supply
    180V~240VAC/DC
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Function
    Off-Delay
  • Voltage - Rated AC
    280V
  • Approval Agency
    CE, IEC, UL
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Max Supply Voltage
    280V
  • Min Supply Voltage
    24V
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    240V
  • Max Output Voltage
    280V
  • Relay Type
    Solid State Relay
  • Contact Rating @ Voltage
    6A @ 280VAC
  • Load Current
    6A
  • Max Supply Voltage (AC)
    280V
  • Timing Adjustment Method
    Screwdriver Slot
  • Timing Initiate Method
    Input Voltage
  • Min Supply Voltage (AC)
    24V