  • DRD10SETR
DRD10SETR
advertisement
Manufacturer No:
DRD10SETR
HK JDW NO:
791-DRD10SETR
Package:
Datasheet:
DRD10SETR
Description:
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.40VA 20V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DRD10SETR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DRD10SETR.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Body Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    DRD
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Switch
  • Number of Positions
    10
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Rated
    20VAC/DC
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Actuator Type
    Rotary for Tool
  • Circuit
    BCD
  • Contact Current(DC)-Max
    0.02A
  • ELV
    Non-Compliant
  • Contact Voltage(DC)-Max
    20V
  • Electrical Life
    10,000 Steps
  • Mechanical Life
    10,000 Steps
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .02A@20VDC
  • Number of Switch Sections
    1
  • Washable
    Yes
  • Actuator Level
    Flush, Recessed
  • Length
    0.393 10.00mm
  • Body Height
    6.02mm
  • Height Above Board
    0.291 7.39mm