  • DRC26-60S07
DRC26-60S07
advertisement
Manufacturer No:
DRC26-60S07
HK JDW NO:
795-DRC26-60S07
Package:
Datasheet:
Description:
6 Rows COMBINATION LINE CONNECTOR Black 60 Positions CABLE Thermoplastic
Step5Bar-code shipping tag
DRC26-60S07
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Connector Type
    COMBINATION LINE CONNECTOR
  • Number of Positions
    60
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    6
  • Filter Feature
    NO
  • Mixed Contacts
    NO
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    4.4196mm
  • Total Number of Contacts
    60
  • Body Breadth
    1.448 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Empty Shell
  • Body Depth
    1.435 inch
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • ELV
    Compliant
  • Hybrid Connector
  • Polarized
    Yes
  • Height
    68.58mm
  • Length
    36.7792mm
  • Width
    36.45mm