  • DR124-390-R
DR124-390-R
advertisement
Manufacturer No:
DR124-390-R
HK JDW NO:
255-DR124-390-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
DR124-390-R
Step5Bar-code shipping tag
DR124-390-R
    Select All
  • Width
    12.2936mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Weight
    3.175147g
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DR124
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    2.3A
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating
    2.3A
  • Inductance
    39μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    132mOhm Max
  • Max DC Current
    2.85A
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    2.85A
  • Height
    4.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.177 4.50mm
  • Length
    12.2936mm