  • DPP2P33K-F
DPP2P33K-F
advertisement
Manufacturer No:
DPP2P33K-F
HK JDW NO:
192-DPP2P33K-F
Package:
Radial
Datasheet:
DPP2P33K-F
Description:
DPP 0.33μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 140V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DPP2P33K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DPP
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.591W 32.00mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 140
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Voltage - Rated AC
    140V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.102 28.00mm
  • Length
    32mm
  • Width
    15mm