  • DPFF16S27J-F
DPFF16S27J-F
advertisement
Manufacturer No:
DPFF16S27J-F
HK JDW NO:
192-DPFF16S27J-F
Package:
Radial
Datasheet:
DPFF16S27J-F
Description:
DPFF 0.027μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DPFF16S27J-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DPFF
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.701Lx0.949W 43.20mmx24.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Terminal Pitch
    27.8mm
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    27.813mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.094 27.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Height Seated (Max)
    0.949 24.10mm
  • Length
    43.2mm
  • Width
    24.1mm