  • DPC-40-20B60
DPC-40-20B60
advertisement
Manufacturer No:
DPC-40-20B60
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-DPC-40-20B60
Package:
Datasheet:
DPC-40-20B60
Description:
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPC-40-20B60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.157lb 71.21g
  • Published
    2009
  • Series
    PC Plug-In
  • Size / Dimension
    25.40mm Lx34.93mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    L25.4XB34.92XH21.08 (mm)
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Max Output Current
    20mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 40mA Series 20mA
  • Power - Max
    1VA
  • Output Voltage 1
    20V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 20V Series 40V
  • Output Voltage 2
    20V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    1 VA
  • Height
    830μm
  • Height Seated (Max)
    21.08mm
  • Length
    25.4mm
  • Width
    34.92mm