  • DPC-34-700B24
DPC-34-700B24
advertisement
Manufacturer No:
DPC-34-700B24
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-DPC-34-700B24
Package:
Datasheet:
DPC-34-700B24
Description:
Power Transformer 1500Vrms 24VA 8Term. PC Pin Thru-Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPC-34-700B24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.75lb 340.19g
  • Published
    2009
  • Series
    PC Plug-In
  • Size / Dimension
    41.28mm Lx57.15mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Power Rating
    24W
  • Max Power Dissipation
    24W
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    57.15mm
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    L41.27XB57.15XH34.92 (mm)
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Max Output Current
    1.4A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1.4A Series 700mA
  • Power - Max
    24VA
  • Lead/Base Style
  • Output Voltage 1
    17V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 17V Series 34V
  • Output Voltage 2
    17V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    24 VA
  • Height
    1.375mm
  • Height Seated (Max)
    34.93mm
  • Length
    41.27mm