  • DPC-16-260B10
DPC-16-260B10
advertisement
Manufacturer No:
DPC-16-260B10
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-DPC-16-260B10
Package:
Datasheet:
DPC-16-260B10
Description:
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPC-16-260B10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.313lb 141.97g
  • Published
    2009
  • Series
    PC Plug-In
  • Size / Dimension
    41.28mm Lx31.75mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Power Rating
    4.4W
  • Max Power Dissipation
    4.4W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    L41.27XB31.75XH34.92 (mm)
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Max Output Current
    260mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 520mA Series 260mA
  • Power - Max
    4.4VA
  • Output Voltage 1
    8V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 8V Series 16V
  • Output Voltage 2
    8V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    4.4 VA
  • Height
    1.375mm
  • Height Seated (Max)
    34.93mm
  • Length
    41.27mm
  • Width
    31.75mm