  • DP8421AVX-25
DP8421AVX-25
advertisement
Manufacturer No:
DP8421AVX-25
HK JDW NO:
815-DP8421AVX-25
Package:
68-LCC (J-Lead)
Datasheet:
DP8421AVX-25
Purchasing and Inquiry
DP8421AVX-25 Overview
The product is packaged with materials from Tape & Reel (TR). For the purpose of saving board space, it is provided in the 68-LCC (J-Lead). Dynamic RAM (DRAM) type with high quality and reliability. A temperature of 0°C~70°C should be set for the operating environment. It is necessary to supply voltage to 4.5V~5.5V in order to ensure normal operation. It is mounted based on the technique of Surface Mount. More related electronic parts can be found according its base part number DP8421. It is common to use 68 terminations to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line. There is a voltage supply to the device of 5V. As a result of the component with the lowest tolerance for high temperatures, the reflow temperature limit of NOT SPECIFIED has been established. This item falls under the Memory Controllers subcategory. High efficiency can be achieved by using the power supplies of 5V. An uPs/uCs/peripheral IC type is integrated with the MEMORY CONTROLLER, DRAM. No more than 95mA amps should be drawn from the supply.
DP8421AVX-25 Features
Available in the 68-LCC (J-Lead) package
Dynamic RAM (DRAM) as controller type
Operating temperature of 0°C~70°C
DP8421AVX-25 Applications
There are a lot of Texas Instruments DP8421AVX-25 Memory Controllers applications.
  • Internet Appliances
  • Discrete on-board flash drive or disk-on-board (DoB) integration
  • Industrial USB Flash Drive
  • Ultra durable Flash Drive
  • Microprocessor Systems
  • microSD cards for consumer and mobile applications
  • Solid State Disks (SSD)
  • Multi-Chip-Modules (MCM)
  • System-in-Package (SiP) embedded flash drives (eSSD)
  • PCMCIA or ATA PC cards
Step5Bar-code shipping tag
DP8421AVX-25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    68-LCC (J-Lead)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    68
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Memory Controllers
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DP8421
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J68
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MEMORY CONTROLLER, DRAM
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Supply Current-Max
    95mA
  • Address Bus Width
    20
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • Controller Type
    Dynamic RAM (DRAM)
  • Number of Banks
    4
  • Memory Organization
    1M X 1
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Length
    24.2316mm
  • Width
    24.2316mm