  • DP83936AVUL-25
DP83936AVUL-25
advertisement
Manufacturer No:
DP83936AVUL-25
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-DP83936AVUL-25
Package:
160-BQFP
Datasheet:
DP83936AVUL-25
Description:
4.75V~5.25V CMOS 10 Base-T PHY Parallel Controllers Interface ICs QUAD Controller 0.65mm 160-BQFP
Purchasing and Inquiry
DP83936AVUL-25 Overview
It can be found in the 160-BQFP package that you can download. With its Tube-shaped packaging, it's easy to carry. A reliable operation requires a temperature that is regulated to 0°C~70°C. With a 4.75V~5.25VV power source, you should be able to use it. There are terminations of type 16 in it. Providing a voltage of 5V leads to high efficiency. It is important to note that the device's clock runs at a frequency called 25MHz. There is currently 140mA supply on the market. This part is equipped with 3 serial I/Os.
DP83936AVUL-25 Features
25MHz clock frequency
DP83936AVUL-25 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC DP83936AVUL-25 Controllers Interface ICs applications.
  • Docking Station
  • TVs
  • Multi-port Chargers
  • STBs
  • Notebook Computers
  • Portable Devices with Li?ion Battery
  • Smart handheld devices
  • Dimmable LED Power Supply
  • DSPs
  • PDAs
Step5Bar-code shipping tag
DP83936AVUL-25
  • Package / Case
    160-BQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G16
  • Function
    Controller
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Current - Supply
    140mA
  • Address Bus Width
    32
  • Protocol
    Ethernet
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    32
  • Number of Serial I/Os
    3
  • Standards
    10 Base-T PHY
  • Data Transfer Rate-Max
    1.25 MBps
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ; BIPH-LEVEL(MANCHESTER)
  • Height Seated (Max)
    3.7mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm