  • DP83847ALQA56A/NOPB
DP83847ALQA56A/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
DP83847ALQA56A/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-DP83847ALQA56A/NOPB
Package:
56-WFQFN Exposed Pad
Description:
65 Terminations 3.3V 56 Pin DP83847 Receivers 1/1 Drivers/Receivers 1 Functions
Quantity:
In Stock : 3971
Step5Bar-code shipping tag
DP83847ALQA56A/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    65
  • Type
    Transceiver
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Network Interfaces
  • Max Power Dissipation
    351mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    DP83847
  • Pin Count
    65
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Channels
    1
  • Nominal Supply Current
    106mA
  • Cable Length
    120m
  • Max Supply Current
    106mA
  • Data Rate
    100 Mbps
  • Protocol
    Ethernet
  • Number of Drivers/Receivers
    1/1
  • Number of Transceivers
  • Height
    800μm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm