  • DP241-8-24A55
DP241-8-24A55
advertisement
Manufacturer No:
DP241-8-24A55
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-DP241-8-24A55
Package:
Datasheet:
DP241-8-24A55
Description:
Power Transformer 2500Vrms 100VA 7Term. Quick Connect/Wire Lead Channel Frame
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DP241-8-24A55
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    7
  • Weight
    2.8lbs 1.3kg
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    Chassis-Tran
  • Size / Dimension
    102.36mm Lx65.02mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    HIGH ISOLATION
  • Power Rating
    100W
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Depth
    65mm
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    4A
  • Power - Max
    100VA
  • Lead/Base Style
    Quick Connect
  • Output Voltage 1
    24V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    Yes
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    24V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • VA Rating
    100 VA
  • Height Seated (Max)
    57.15mm
  • Length
    102.36mm